
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Height | 860 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | MSOP (MS12) 1107 REV Ã |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 225 mV |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 5.25 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 225 mV |
| Quiescent Current | 24 µA |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.5 V |
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 1149
Distributors
pcbx
Unit Price$4.90336
Ext.Price$4.90336
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.90336 | $4.90336 |
| 10 | $3.79211 | $37.92110 |
| 25 | $3.62590 | $90.64750 |
| 50 | $3.46697 | $173.34850 |
| 100 | $3.31501 | $331.50100 |
| 300 | $3.16971 | $950.91300 |
| 500 | $3.03078 | $1515.39000 |
| 1000 | $2.89801 | $2898.01000 |
